Crack'li Android Uygulamaları ve Gerçekler...

Code Mania Club | Teknoloji Haberleri
Android cihazları ele geçirebilen zararlılar, istatistiklere göre en çok şüpheli web siteleri veya üçüncü parti uygulama mağazalarından çıkıyor.

Android'in rakipleri genellikle platformun zararlılarla dolup taştığını söyleseler de yapılan araştırmalar, zararlıların yüzde 99.5'inin Google Play dışından geldiğini gösteriyor. Yani zararlılar çoğunlukla web sitelerinde ve Google Play dışındaki mağazalarda dağıtılan crack'li APK'larda ortaya çıkıyor.

Zararlıların Android'de yaşamını sürdürmek üzere başvurdukları bir yol ise uygulamayı "sarmak". Bu yöntemde uygulamanız düzgün bir biçimde çalışmaya devam ediyor, ancak zararlı yazılım da haberiniz olmadan telefonunuzda çalışıyor. Zararlı, kendini hemen belli etmediğinden onu kaldırmak gibi bir girişimde de bulunmuyorsunuz.

Yaygın Android zararlıları arasındaki Android.FakeInstaller, kendisini normal bir uygulamayı yüklemeye yarayan bir yükleyici gibi tanıtıyor ancak arka planda size ücrete mal olacak SMS'ler gönderiyor. Android 4.2 ile birlikte uygulamaların ücretli numaralara SMS göndermesini engelleyen bir sistem olsa da çözüm garanti değil. Yani 2 dolarlık bir uygulamanın crack'li APK dosyası, size çok daha yüksek bir fatura çıkarabilir. 

Android artık üçüncü parti kaynaklardan yüklediğiniz APK dosyalarını tarayabiliyor. Ancak bu koruma, tüm zararlıları yakalama garantisi vermiyor. Aynı durum, Android antivirüsleri için de geçerli; güvenlik uygulamalarının her zararlıyı yakalayacağının bir garantisi yok.

Android'li cihazınızda üçüncü parti kaynaklardan korsan yazılımlar indirmiyorsanız ve Google Play gibi güvenilir kaynaklardan faydalanıyorsanız, kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Yüklediğiniz crack'li uygulamalarda da herhangi bir zararlı olmayabilir, ancak bu tür uygulamaları ne kadar çok kullanıyorsanız, zararlıların cihazınıza girme olasılığı o kadar yüksek.

Kaynak: Chip.com.tr

Yorum Listesi

Yorum Yap

Bu haberde iz bırakmaya ne dersin?